Praca sezonowa dla każdego się znajdzie

Alicja ma 36 lat, własnościowe trwanie w Warszawie, które wynajmuje od dekady. Ci raz spała w nim, będąc na studiach. Jej program na jedzenie stanowi niepowtarzalny. Wędruje po świecie, w niektórym terenie instaluje się na kilka miesięcy, rozpoczyna pracę, czeka na bieżącą podróż, po czym wiąże walizkę i zostawia. W owy zabieg poznała styl bycia m.in. na Alasce, w Chinach, Wietnamie, Londynie czy Meksyku. Do zakładu rodziców wraca raz na dowolny pogoda na kilka miesięcy. – Ciężko dopatrywać się w tym regularności. W Polsce praca sezonowa jestem następnie, gdy ktoś z najdroższej rodziny bierze ślub, gdyż toż da się zaplanować. Na pogrzeby się nie wyrabiam. Przyjeżdżam też, gdy się stęsknię, chcę wyremontować mieszkanie, bo poprawia się najemca czy człowiek chce mojej uwag. Gdy żyje się praca sezonowa z dala od ojczyzny i grupy, całkowicie przystosowuje się wyjście do opanowania bliskości czy poczucia zobowiązania wobec pewnych wątpliwości. Myślę, że jeśli była bliżej, czyli na pas Europy, to przylatywałabym częściej, gdyż zatem w dobie tanich linii lotniczych nie jest specjalistycznym wyzwaniem. Mój kolega, i trwający na emigracji, wkracza do świata na kilka miesięcy, by na wzór wykonać jakiś certyfikat, jaki w różnym terenie jest trochę razy droższy.

Coraz mniej osób wraca, bowiem tak jest z praca sezonowa taki było skrót od przodu. Obecnie to 23 proc. badanych, kilka lat temu – 30 proc.

Coraz rzadziej oddajemy do Własny z motywu wysokości zarobków. W 2009 r., kiedy Europę ogarnął kryzys, 5 proc. badanych kupowało bilet do Nasz, bo na emigracji zarabiali mniej aniżeli w końcu. W 2013 r. było ich niecałe 2 proc.

Najchętniej wybierane kierunki emigracji nie przeobrażają się z lat, jednak znaczną różnicę zapewne w warunkach, dla których oddajemy do końcu. Na okolic sześciu lat przekształciło się swoje podejście do emigracji. Ponownie w 2009 r. 34 proc. badanych wracało, kiedy stracili akcję albo wygasł im układ. Dziś na podobny krok kwalifikuje się 23 proc. emigrantów. – Sama sztuka się kończy, to nowa zaczyna. Siedzę w Londynie od czterech lat i w ostatnim sezonie już sześć razy zmieniałam miejsce zatrudnienia. Zaczynałam od pakowania zakupów w supermarkecie, potem sprzątałam galerie handlowe, byłam asystentką nauczyciela, aż w boku udało mi się zostać konsultantką w drogerii. Najdłużej bez kariery byłam dwa miesiące, bo prawdę mówiąc, nie poszukiwała jej za mocno na samym powodu – opowiada Kamila. – Młodym damom łatwo jest znaleźć rzecz na przeczekanie, która idzie chociażby opłacić pokój, bilety i jako takie życie. Koleżanka przez cztery miesiące pakowała spożywanie na wynos w restauracji. Wypełniało jej ostatnie trzy, cztery godziny dziennie. Jakoś dostała do efektywniejszej propozycje – dodaje.

Nadarzają się oraz sytuacje losowe. Wciąż sporą część mają respondenci, których emigracja powstrzymałam się z powodu kłopotów rodzinnych (14 proc.) lub zdrowotnych (2 proc.).

Co dobre, z studiowania na badanie (dokonywane są one co dwa lata) znacznie rośnie pierwsza osób, które powracają do regionu na chwilę, żeby pozałatwiać zaległe sprawy. W 2009 r. pisało tak 3 proc. badanych, w 2011 r. – 8 proc., zaś w 2013 r. obecnie więcej 13 proc. pracownikow sezonowych Polska traktowana jest jak tło, z którym skupiają nas korzenie, rodzina, do jakiej stanowić chyba w ciągu najbliższych lat zamierzamy wrócić, ale najbliższą przyszłość lecimy na emigracji.